Rekuperácia na mieru

Rekuperácia a riadené vetranie

Čo je rekuperácia a riadené vetranie?

Výrobcovia stavebných materiálov neustále inovujú svoje produkty. Stavajú sa prakticky dokonalo tesné domy, v ktorých nedochádza k takmer žiadnej výmene vzduchu prostredníctvom infiltrácii cez jednotlivé konštrukcie alebo okná.

Do zateplenia a izolácií investujeme nemalé finančné prostriedky. Toto rozhodnutie však stráca význam, ak tri- až štyrikrát denne (obzvlášť v zimných mesiacoch) vetráme cez otvorené okná.

Výmena vzduchu v domácnosti prostredníctvom systému riadeného vetrania s rekuperáciou (tzn. spätným získavaním) tepla zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia, znižuje náklady na vykurovanie a bráni produkcii nadmernej vlhkosti.

Obrázok - Rekuperácia na mieru

Centrálna rekuperačná jednotka

Srdcom riadeného vetrania je rekuperačná jednotka. Ide o podstropné alebo nástenné zariadenie, ktoré obsahuje dva ventilátory s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi, niekoľko snímačov (RH – snímač relatívnej vlhkosti odvádzaného vzduchu, VOC – snímač kvality vzduchu – prchavé častice/CO2), voliteľné príslušenstvo (napr. predohrev, dohrev, bezdrôtové ovládače, hygrostat, rôzne rozširovacie dosky pre nadradenú reguláciu a ovládanie alarmov či požiarnych klapiek) a výmenník tepla.

Samozrejmosťou je ovládanie jednotky cez mobilnú aplikáciu (napríklad Dantherm Residential), freecoolingové chladenie, krbový režim alebo automatická prevádzka na základe zvolenej kvality vnútorného vzduchu.

Rekuperačný výmenník tepla zabezpečuje  výmenu tepla medzi „znehodnoteným“ vnútorným a „čerstvým“ vonkajším vzduchom. Jedná sa o pasívny prvok zložený z hliníkových alebo plastových lamiel oddeľujúcich prúdy vzduchu. Účinnosť rekuperačného výmenníka sa pohybuje v rozmedzí 82 – 95%.

Entalpický výmenník funguje rovnako ako rekuperačný. Navyše prináša benefit vo forme výmeny vlhkosti vzduchu. Tento typ je možné vymeniť aj po niekoľkých rokov prevádzky jednotky.

Rozvod systému riadeného vetrania

Rozvody riadeného vetrania sa najčastejšie trasujú v sadrokartónovom podhľade alebo v podlahe.

Rozvod samotný je vždy zložený z tlmičov,  rozdeľovacích boxov pre prívod a odvod vzduchu, kruhového alebo hranatého potrubia spajajúceho boxy s jednotkou a flex hadíc s úpravou Hygienic (vnútorný povrch ošetrený protiplesňovými a antibakteriálnymi aditívami) spájajúcich jednotlivé prívodné a odvodné elementy v miestnostiach s boxami.

Návrh prívodnej a odvodnej vetvy zohľadňuje normatívne požiadavky vyplývajúce z účelu využitia miestnosti.

Odvodné vetvy sú situované do sociálnych zariadení, kuchyne, špajze, skladov, technickej miestnosti, zatiaľ čo prívodné vetvy distribuujú čerstvý vzduch do obytných miestností, napríklad do spálne, obývačky, detských izieb, pracovne a pod.

Koncové prvky určené na prívodný a odvodný ventil môžu byť nerezové, pozinkované alebo plastové. Na každý typ je možné aplikovať tanierový ventil kompatibilný s ich priemerom.

Decentrálna rekuperačná jednotka

Monobloky decentralizovanej priamotočnej prítokovo-odtokovej ventilácie Prana patria do kategórie inovačných a spoľahlivých výrobkov, orientovaných na vytvorenie a udržanie zdravej mikroklímy v miestnostiach rôzneho typu určenia. Vysoká energetická efektivita a významné možnosti výmeny vzduchu umožňujú využívať tieto vetracie systémy pre zabezpečenie bežnej ventilácie.
Technologicky systém predstavuje monoblok s medeným výmenníkom, pripravený na použitie. Základom technického riešenia ventilácie s rekuperáciou je možnosť vytvorenia súčasného prúdenia dvoch protichodných prúdov vzduchu v rámci jedného cylindra. Pričom teplý použití vzduch, ktorý sa odsáva z miestnosti, pri prechode cez medení výmenník, odovzdáva teplo. Súčasné, získané teplo sa odovzdáva privádzanému chladnému a čerstvému vzduchu, čiže ohrieva ho. Systém ma vysokú energetickú efektivitu až do 96% s možnosťou regulácie výmeny vzduchu v rozmedzí 10-100%. Pričom hlavná pozornosť pri vývoji vetracieho systému Prana bola venovaná maximálnemu ohľadu na fyziológiu dýchania človeka.

Výhody a nevýhody riadeného vetrania

Prečo realizácia od nás?

Navrhneme riešenie na mieru

Máme vzdelanie a niekoľkoročné skúsenosti v oblasti projekcie vykurovania, vetrania a montáže

Zariadime kompletný servis

Cenovú ponuku a obhliadku robíme zdarma

Pracujeme iba s najkvalitnejšími certifikovanými komponentami

Nepoužívame čínske jednotky so slovenskou maržou

Systém vyregulujeme a jednotku skalibrujeme presne na Vaše rozvody

Zaškolíme, vysvetlíme a vždy radi pomôžeme

Dokážeme ponúknuť vysokú kvalitu za veľmi priaznivú cenu

Ako postupovať

Dokážeme zrealizovať kompletné rozvody v dome s predprípravou na budúce napojenie jednotky (rekuperačná jednotka je najnákladnejšia položka systému riadeného vetranie). Jednotku doinštalujeme pri priaznivejšej finančnej situácii (aj o niekoľko rokov neskôr) a systém spustíme.

Cena je veľmi individuálna (je potrebné poznať výkon zariadenia a technické riešenie celého systému), preto ponúkame ohliadku a cenovú ponuku vždy zdarma.

Cena je individuálna podľa veľkosti domu, použitých komponentov a nárokov zákazníka. Pre nezáväznú cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať.

Máte záujem o rekuperáciu?

Napíšte nám, radi vám zodpovieme vaše dotazy